DZISIAJ JEST niedziela, 22 września 2019r.

Wrzesień 2019
Wrzesień 2019
Tomasza i Maurycego

2 mln Wielkopolan otrzyma informację z ZUS

Wielkopolanie otrzymają informację z ZUS!

ZUS rozpoczął wysyłkę 20,5 mln listów!

Każdy, kto ma odłożoną choćby złotówkę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce „Informację o stanie konta ubezpieczonego". Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wartość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę ok. 20,5 miliona listów z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego". W Wielkopolsce informacja taka trafi do 2 mln osób. Całość korespondencji ma być rozesłana do końca sierpnia.

Informacja opisuje stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 r. Zakład przygotowuje ją dla każdej osoby, która na koncie w ZUS ma zapisaną co najmniej jedną składkę. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli dana osoba jest członkiem OFE). Informacja zawiera również zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy ubiegłego roku.

Ci, którzy mają co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na  składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS informację o stanie konta znajdą na swoim profilu na PUE.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce